Opublikowany przez: Monika C. 2018-08-02 22:34:11
Autor zdjęcia/źródło: Garderoba @unsplash
Projektując garderobę, lub zlecając projekt fachowcowi, weź pod uwagę dostępne w domu miejsce, ilość posiadanych ubrań i dodatków oraz potrzeby domowników. Dobrze zorganizowana garderoba potrafi pomieścić naprawdę dużo rzeczy. I chodzi też o to, żeby nie powstał składzik tylko miejsce, do którego wchodzimy z przyjemnością i szybko znajdujemy to, co jest potrzebne.
Garderoba jako odrębne pomieszczenie jest najlepszym rozwiązaniem. Daję szanse na pomieszczenie wszystkich ubrań i utrzymanie w niej porządku. Ogromną zaletą garderoby jest to, że w każdej chwili możesz sięgnąć po uprasowane ubranie z wieszaka lub półki oraz dobrać odpowiednie dodatki. Dzięki pojemnej garderobie znikają szafy z sypialni i przedpokoju. Żeby garderoba była funkcjonalna, pomiędzy dwoma ciągami zabudowy naprzeciw siebie powinno być przynajmniej 120 cm. Jeśli dysponujesz kwadratowym pomieszczeniem zabuduj je w kształcie litery U lub C. Wąskie pomieszczenie w kształcie litry L. Często jednak nie ma miejsca w mieszkaniu wnętrza które możesz przeznaczyć na osobną garderobę. Wtedy wykorzystaj nieforemną wnękę, w sypialni lub pod skosem, do wstawienia do niej szafy zrobionej na zamówienie. Takie miejsce też da się bardzo wygodnie zagospodarować. W małych wnętrzach fronty dużej szafy zrób w kolorze ścian – znikną albo lustrzane, wtedy optycznie powiększą małą przestrzeń. Neutralna kolorystyka frontów nie będzie rzucała poświaty na ubrania i łątwiej będzie dobrać odpowiednie elementy ubrania. W wersji ekonomicznej ściany za wieszakami możesz wytapetować, w wersji ekskluzywnej zleć wyłożenie płytami fornirowanymi lub laminowanymi.
Najbardziej funkcjonalne garderoby to te umieszczone w sypialni lub pomiędzy główną sypialnią i łazienką. Jeśli w sypialni nie ma wystarczająco dużo miejsca, albo z garderoby będą korzystali inni domownicy, umieść ją w przedpokoju w sąsiedztwie sypialni rodziców i dzieci. Jeśli decydujesz się na szafę – zawsze lepiej zrobić ja na zmówienie – wykorzystasz optymalnie dostępną przestrzeń i wnętrze dostosujesz idealnie do swoich potrzeb. Również świetnym miejscem na zabudowę garderobianą są miejsca pod skosami na poddaszu. Sprawdza się wtedy zabudowa typu cargo z wieszakami, półkami i schowkami dostępnymi bez konieczności „nurkowania” w szafie.
Zagospodarowanie wnętrza garderoby i szafy zależy od ilości rzeczy i sposobu w jaki chcemy je przechowywać. Czy zależy nam na jak największej ilości wieszaków, półek czy szuflad? Zanim udamy się do projektanta, kreślmy też ile potrzeby miejsca na powieszenie długich ubrań, typu sukienki, płaszcze, suknie wieczorowe, a ile na koszule, marynarki i spódnice? Ile będzie potrzebnych szuflad na bieliznę, pólek na buty, torebki itp. Warto wykorzystać miejsce nad wieszakami do przechowywania okryć sezonowych i walizek. Drążki na długie rzeczy umieszcza się na wysokości ok. 180 cm, krótkie rzeczy potrzebują 110 cm wysokości. Można więc umieszczać dwa drążki jeden nad drugim, przy czym drugi może być w formie opuszczanego pantogarfy. Pólki na swetry, t-shirty i dodatki mogą mieć 40 cm głębokości. Najwygodniejsza głębokość szuflad na bieliznę i skarpetki, to 10-15 cm. Ostatnia rzecz, na której nie warto oszczędzać projektując garderobę lub szafę to oświetlenie. W garderobie może to być światło rozproszone uzupełnione oświetleniem punktowym, z możliwością ukierunkowania, umieszczonym na suficie, o barwie jak najbardziej podobnej do światła dziennego. W szafie rolę oświetlenia spełnią drążki z wbudowanymi paskami LED. Dobrze jeśli pomieszczenie z garderobą jest wentylowane. Jeśli nie ma dostępu do pionu wentylacyjnego można zrobić kratkę pomiędzy sąsiadującym pomieszczeniem: sypialnią lub przedpokojem.
CZYTAJ TEŻ:
<<< Baza ubraniowa: co powinno znaleźć sie w szafie żebyś zawsze wiedziała jak się ubrać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.